Teyes Lux One pentru Ford Focus 3 (2010-2018) promite să transforme consola centrală: ecran mare 12.3″ IPS, memorie generoasă 6+128GB, procesor octa-core 2 GHz și Android 10. În această recenzie parcurgem experiența de utilizare, performanța audio-video, conectivitatea și compatibilitatea cu funcțiile originale ale mașinii.
Ecranul IPS de 12.3″ oferă un spațiu de lucru generos, culori bune și unghiuri de vizibilitate potrivite pentru condus. Interfața multi-color răspunde rapid la comenzi și permite personalizarea temelor. Dimensiunea și claritatea fac navigația și aplicațiile multimedia ușor de folosit în timpul călătoriei.
Procesorul octa-core la 2 GHz, combinat cu 6 GB RAM și 128 GB stocare, oferă suficientă putere pentru multitasking, hărți și aplicații de streaming. Android 10 asigură o rulare fluidă, lansare rapidă a aplicațiilor și stabilitate în utilizare prelungită. Memorii generoase înseamnă stocarea hărților offline, muzicii și aplicațiilor fără compromis.
Sistemul rulează Android 10, permițând instalarea majorității aplicațiilor din Play Store. Teyes oferă propriile funcții: Radio T’EYES pentru posturi online, modul dual-OS care permite comutarea între sistemul original al mașinii și Android (fără a afecta sistemul OEM) și funcția split-screen one touch pentru multitasking rapid.
Unitatea suportă Apple CarPlay și Android Auto wireless, ceea ce simplifică accesul la hărți, apeluri și muzică. Bluetooth 5.1 oferă apeluri cu calitate superioară și streaming audio stabil. De asemenea, radio online prin aplicația T’EYES înlocuiește limitările radio FM tradiționale.
Procesorul DSP integrat permite reglaje avansate ale sunetului: egalizare detaliată, separare frecvențe și optimizare pentru scena audio a mașinii. Funcția de time-alignment sincronizează timpii de redare ai difuzoarelor pentru o imagine sonoră coerentă; atenție — această funcție nu este compatibilă cu sistemele Mercedes-Benz NTG5.0 din cauza transmisiei coaxiale.
Teyes Lux One afişează informațiile originale ale vehiculului (deschiderea ușilor, frâna de parcare, centura) și suportă camera originală de marsarier, comutând automat pe vizualizare spate la schimbarea în marșarier. Comenzile de pe volan sunt compatibile, dar pot fi preluate parțial dacă păstrezi CD-player-ul original.
Instalarea într-un Focus 3 este, în general, directă dacă se respectă conectorii OEM. Interfața dual-OS permite revenirea la meniul original fără pierderi. În practică, split-screen și performanța Android 10 sunt utile pentru folosirea simultană a hărților și playerului muzical.
Principalele avantaje: ecran mare și clar, hardware puternic, memorie generosă, Android 10, Bluetooth 5.1, DSP performant și integrare wireless CarPlay/Android Auto. Dezavantajele potențiale: funcții avansate (time-alignment) incompatibile cu anumite sisteme, preluare parțială a comenzilor de pe volan în anumite configurații și dependența de instalare corectă pentru integrare perfectă.
Teyes Lux One pentru Ford Focus 3 (2010-2018) este o soluție modernă și performantă pentru cei care vor un upgrade serios al sistemului multimedia. Oferă o combinație solidă între hardware și funcționalități software: ecran mare, memorie generoasă, Android 10, DSP și conectivitate wireless. Dacă cauți o unitate care să îmbunătățească experiența audio-video și să păstreze, totodată, funcțiile originale ale mașinii, acest model merită luat în considerare. Verifică compatibilitatea cu configurația ta (în special dacă ai sisteme speciale sau componente OEM păstrate) înainte de achiziție.
Review complet al unității Teyes CC2 Plus pentru Renault Master: performanță Octa-core, ecran QLED 10.2",…
Sistem multimedia Teyes X1: Android 8.1, ecran IPS 9", 2+32GB, Bluetooth 5.1 și DSP pentru…
Teyes CC3L pentru Renault Master (2019-2022): Android 10, ecran IPS 10.2″, 4+64GB, Octa-core, Bluetooth 5.1…
Sistem multimedia Teyes CC2 Plus pentru Porsche Cayman (2005-2012): Android 10, 9" QLED, 4+32GB, DSP,…
Recenzie completă a navigației Teyes CC3 2K 9.5″ pentru Porsche Cayman 2005-2012: display QLED 2K,…
Navigație Teyes CC3 9.5″ QLED 2K, Android 10, Octa-core 2.0 GHz, 4+32GB, Bluetooth 5.1, DSP…